Loading...
X

Sukces jeansów, czyli do czego pasują?

Jeansy męskie to jeden z podstawowych elementów męskiej garderoby. Praktycznie każdy mężczyzna ma jedną czy dwie pary tych spodni. Skąd się wzięła ich popularność? Przede wszystkim z tego, że można je dobrać praktycznie do każdej sylwetki i do różnorodnych stylizacji. Do czego pasują jeansy męskie? O tym piszemy w tym artykule.

Kilka słów o historii jeansów

Jeansy męskie mają już ponad 140 lat i ich popularność wcale nie słabnie. Początkowo spodnie te były typowo roboczym ubraniem, gdyż chroniły o wiele lepiej niż odzież bawełniana. Specjalny splot powodował, że denim, z jakiego spodnie były przygotowywane był o wiele bardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Pierwszym producentem na dużą skalę tego rodzaju spodni był Levi Strauss. Obecnie jedna z najpopularniejszych firm produkujących jeansy nosi nazwę na jego cześć.

Z każdą dekadą jeansy męskie zyskiwały na popularności i nieco zmieniały swój fason. A dzięki ikonom pop kultury upowszechniły się w modzie codziennej. Dzisiaj stanowią synonim wyluzowania i jednocześnie miejskiej elegancji.

Do czego pasują męskie jeansy?

Spodnie jeansowe można nosić na wiele sposobów. Jednak ponadczasową klasyką jest zestawienie białego t-shirtu z jeansami w klasycznych kolorach – ciemnego granatu a nawet czerni. Taki styl wypromowali aktorzy, buntownicy lat 50 i 60 ubiegłego wieku – Marlon Brando oraz James Dean. To właśnie oni wprowadzili również połączenie tych elementów garderoby z kurtkami motocyklowymi zarówno bikerkami, jak i ramoneskami.

Innym klasycznym zestawieniem są jeansy męskie w granatowym kolorze w zestawieniu z flanelową koszulą w kratę. To zestawienie nawiązuje do tradycyjnego stroju robotniczego drwali amerykańskich.

Obecnie jeansy często noszone są również do klasycznych koszul, dzięki czemu wybierane są również jako jeden z elementów codziennego stroju do pracy, nawet w biurze. Do pracy jeansy można zestawić również z koszulką polo, co stanowi idealnie wyważony kompromis między elegancją, a wygodą.

Jaki kolor jeansów wybrać?

Najbardziej uniwersalne są jeansy w kolorach klasycznych, czyli niebieskie oraz granatowe czy czarne. Pasują one do wielu stylizacji i sytuacji. Jeansy w innych kolorach stają się równie popularne, jednak najlepiej prezentują się w stylizacjach letnich i w kroju przypominającym modne ostatnio spodnie chinos. Takie modele dobrze prezentują się w kolorach czerwony, zielonym czy nawet żółtym. Wybierając takie spodnie należy jednak pamiętać, aby pozostałe elementy ubioru były stonowane – do takich spodni można ubrać np. koszulkę polo czy t-shirt w białym kolorze.

Jakie buty wybrać do jeansów?

Jak to zostało wspomniane, jeansy męskie to dość uniwersalne spodnie, dlatego pasują do nich różne rodzaje obuwia. Można do nich ubrać sportowe adidasy, ale także obuwie półformalne takie jak monki czy mokasyny. Dobrze będą prezentowały się z nimi również tak zwane buty robocze o mocnych, masywnych podeszwach. Do klasycznych jeansów w różnych odcieniach niebieskiego najlepiej będą pasowały budy w kolorach takich jak beż, brąz czy czerń. Trzeba jednak pamiętać o tym, że bardzo jasne buty mogą zafarbować od granatowych jeansów, szczególnie jeśli spodnie są nowe.