Loading...
X

Styl rustykalny w pokoju dziennym

Salon w stylu rustykalnym jest przytulny, przyjacielski i swojski. Królują w nim naturalne materiały i prostota. Takie wnętrze jest tak przyjazne, że wiele osób czuje się w nim bardzo dobrze. Boją się jednak, że sami nie poradzą sobie z aranżacją pokoju dziennego. Wystarczy poznać kilka zasad, by stworzyć wspaniałe wnętrze w stylu rustykalnym.

Cechy stylu rustykalnego

We wnętrzu w stylu rustykalnym dominują naturalne materiały. Podłoga powinna być drewniana, a najlepiej, by wyglądała jak te, które znamy ze starych kamienic. Bywa, że nowe deski są celowo postarzane. Drewniane są również framugi drzwi i okien. Pod sufitem można zamontować belki, które będą nawiązywać do wyglądu wiejskich domów. W stylu rustykalnym używa się także kamienia, żelaza, ceramiki, żeliwa i miedzi. Stroni się od sklejki i plastiku. Kamieniem zdobi się ściany, można je także wybielić. Nie muszą być gładkie, a nawet lepiej, gdy będą lekko nierówne. Do malowania ścian użyjmy farb w naturalnych barwach, na przykład białym, brązowym, beżowym, zielonym lub czerwonym. Poszczególne elementy wystroju mogą wyglądać jak niedokończone. Meble powinny mieć widoczne pęknięcia i słoje, a jest to zamierzony efekt naturalności. Wiele elementów wyposażenia powinny być dziełem rękodzielników. Możemy także zrobić coś sami, na przykład stolik z palet czy prostą, drewnianą deskę do krojenia. Bezwzględnie trzeba unikać nowoczesnych elementów, a zdobycze techniki, jak telewizor, trzeba dyskretnie ukryć.

Jakie meble wybrać do salonu w stylu rustykalnym?

Do salonu w styku rustykalnym wybierzmy proste, drewniane meble. Jeśli mamy miejsce, wstawmy także niezwykle pojemny kredens, skrzynię i prostą ławę. Meble powinny być stabilne i masywne. Stałym wyposażeniem takiego salonu jest kominek, najlepiej duży, kamienny lub murowany. Sprawdzi się także piec stojący, zwany kozą. Proste i rozłożyste kanapy będą pasowały idealnie, gdy nakryjemy je kapą w kwiaty, pasy czy kratę. Świetnie będzie wyglądała także gładka narzuta w towarzystwie dużych, miękkich poduszek.

Odpowiednie dodatki w rustykalnym salonie

Do salonu w stylu rustykalnym świetnie pasują dodatki, które pamiętamy z domu mieszkającej na wsi babci. Wśród nich wymienić można wiklinowe kosze, ceramiczne naczynia, lampy naftowe, lniane obrusy i ciepłe, miękkie pledy. Powinny je zdobić motywy ludowe, krata i kwiaty. Klimat wnętrza podkreślą szydełkowe serwety, koronkowe firanki, a także żelazka z duszą i zegary z kukułką. Na ścianach zawieśmy obrazy przedstawiające sceny z życia wsi. Pamiętajmy, by zachować umiar. Urządzamy salon w stylu rustykalnym, a nie skansen.

Zachowując umiar i konsekwencję, a także stosując się do zasad styku rustykalnego, urządzimy piękny salon, w którym chętnie będziemy przebywać.