Na jaką okazję zakładać możemy smoking?

Smoking to strój ponadczasowy, a jego noszenie od wieków podkreśla rangę uroczystości oraz dobry smak mężczyzny, który w nim wystąpił. W przeciwieństwie do garniturów nie nadaje się jednak na każdą okazję. Kiedy więc możemy go założyć?

Rozrywka w dobrym stylu

Zwykło się mówić, że smoking jest strojem półformalnym – nie powinno się go więc zakładać do pracy, na konferencje, ani ważne spotkania biznesowe. Na jaką okazję możemy go więc założyć? Odpowiedź jest prosta – na każdą, która rozpoczyna się po zmroku. Znawcy dobrego smaku sugerują, by nie zakładać go wcześniej niż o godzinie 18.00 lub 19.00, co jednoznacznie wskazuje na charakter uroczystości, podczas których taki strój będzie odpowiedni. Prawdziwi dżentelmeni noszą go podczas wieczornych zabaw i spotkań o uroczystym charakterze, tj. wesele, zabawa sylwestrowa lub bal karnawałowy. Smoking będzie odpowiedni również na wizytę w teatrze lub koncert fortepianowy ze znaną gwiazdą estrady. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie króluje rozrywka w uroczystym wydaniu. Angielscy dżentelmeni zakładali go kiedyś także na uroczyste obiady odbywające się po zmroku, lecz ten zwyczaj nie przyjął się na polskim gruncie.

O czym musimy pamiętać?

Samo założenie smokingu adekwatnie do sytuacji nie uczyni nas ekspertami od dobrego smaku. Musimy jeszcze przestrzegać kilku żelaznych zasad, a złamanie choćby jednej z nich może bezpowrotnie zniszczyć efekt naszych starań o elegancki wygląd. Pierwsza i najważniejsza dotyczy muchy – smokingu pod żadnym pozorem nie należy bowiem uzupełniać dodatkiem w postaci krawatu. Tylko czarna mucha nadaje się do tego stroju. Nie daj się zwieść pokusie, by kupić białą – nie doda Ci ona oryginalności, lecz sprawi, że smoking zacznie przypominać uniform kelnera.

Istotny jest też wybór odpowiedniej poszetki, która powinna być uszyta z materiału dobrej jakości i komponować się kolorystycznie z resztą stroju. Jeżeli chcesz nadać swojej kreacji odrobinę finezji, zastąp poszetkę żywym kwiatem, pamiętaj tylko o tym, by go odpowiednio przyciąć.

Elegancki smoking powinien składać się z czarnej marynarki oraz spodni uszytych z tej samej tkaniny. Czasami klapy marynarki są pokryte lśniącym materiałem, który podkreśla rozrywkowy charakter uroczystego wydarzenia. Pamiętaj, że do smokingu pasuje tylko biała koszula.

Wybierając ten strój, nie eksperymentuj z nietypowymi zestawieniami barw, nie znajdą one w tym przypadku zastosowania. Smoking musi prezentować się uroczyście i klasycznie, a najnowsze trendy, nie powinny znajdować odbicia nawet w doborze dodatków.