Jaki płaszcz do jakiej sylwetki?

płaszcze damskie

Płaszcz zawsze dodaje kobiecie elegancji – niezależnie od tego, w jakiej będzie on stylizacji – casualowej czy oficjalnej – pokażesz w nim klasę i kobiecość. Żeby jednak wyglądać przy tym dobrze i zgrabnie, trzeba dobrać go do figury i typu sylwetki. Sprawdź, jakie płaszcze powinnaś nosić.

Gruszka

Panie o kształtach gruszki mają dość wąskie ramiona, mały biust, a przy tym rozłożyste, kształtne i zaokrąglone biodra i uda. Dla kobiet o takiej figurze najlepsze będą płaszcze z dużymi, ozdobnymi, najlepiej futrzanymi kołnierzami, dobre są też pagony. Dobrze, jeśli nakrycie jest rozkloszowane u dołu, żeby odwrócić uwagę od najcięższego fragmentu sylwetki. Idealna długość to nieco poniżej kolan, co optycznie wyszczupli nogi, zasłaniając uda.

Klepsydra

Kobiety klepsydry mają wydane biodra i biust, a przy tym wąską talię – to ideał kobiecej urody i warto go podkreślać. Łatwo tu jednak o przeciążenie sylwetki. Jeśli płaszcz będzie zbyt luźny, wówczas wygląda się raczej tęgo. To samo dotyczy modli typu oversize. Najlepszym rozwiązaniem będą płaszcze z paskiem lub dobrze dopasowanym wcięciem w talii. Dobrze jest też zdecydować się na zapięcie jednorzędowe i długość sięgająca poniżej pośladków.

Jabłko

Ten typ figury nazywany jest też kołem. Charakteryzuje się brakiem talii i obfitym biustem oraz brzuchem, ale zgrabnymi, szczupłymi nogami. Tutaj mamy dwa możliwe fasony, które pomogą wymodelować sylwetkę. Pierwszy z nich to płaszcz z głębokim, szpiczastym dekoltem i jednorzędowym zapięciem zaczynającym się pod biustem. Druga możliwość to szerokie, długie płaszcze ze stójką, ale będą dobrze wyglądać wtedy, gdy z przodu, na środku przebiega pionowa linia.

Idealna długość dla pań jabłek to do kolan, ewentualnie tuz za kolana.

Papryka

Panie papryki mają figurę w kształcie prostokąta. Ich ramiona i biodra mają tę samą szerokość, nie mają lub mają bardzo niewielkie, wcięcie w talii i często dość masywne uda. Płaszcz to świetny wybór dla kobiet o takiej figurze, ponieważ można nim łatwo wymodelować bujniejsze kształty. Podstawą będzie tu taliowanie lub pasek – należy zaakcentować wcięcie w talii. Warto zdecydować się na wersję z dwurzędowym zapięciem i głębokim dekoltem albo rozkloszowany u dołu. Nie należy natomiast wybierać bufiastych ramion czy rękawów. Dobra długość to tuż za kolana.

Rożek

Kobiety rożki mają dość szerokie ramiona, a przy tym bardzo wąskie biodra i często brak wcięcia w talii. Idealne dla nich płaszcze to takie z paskiem lub taliowane. Zapięcie powinno być jednorzędowe, a dół koniecznie rozkloszowany, z kieszeniami lub marszczeniami. Panie o tej figurze powinny unikać wielkich kołnierzy i pagonów. Najlepsza długość to nad kolana.